Įeiti
Publikuota: 2023-11-30. Atnaujinta: 2023-11-30

VERT patvirtino elektrą gaminančių buitinių vartotojų naudojimosi elektros tinklais kainą


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino elektros energiją gaminančių buitinių vartotojų naudojimosi elektros tinklais paslaugų kainas 2024 m.

Šios kainos yra diferencijuojamos pagal įtampas, prie kurių yra prijungti buitinių gaminančių vartotojų elektros energijos vartojimo objektai, bei apskaičiuojamos keturiais variantais:

  • I variantas: Paslaugų kaina, mokama už 1 kWh atgauto iš skirstomųjų tinklų (ST) elektros energijos kiekio, kurį buitinis gaminantis vartotojas prieš tai buvo pagaminęs ir patiekęs į ST;
  • II variantas: Paslaugų kaina, mokama už 1 kW buitinio gaminančio vartotojo elektrinės leistinos generuoti galios;
  • III variantas: Paslaugų kaina, išreikšta elektros energijos kiekio procentiniu dydžiu nuo kaupimo laikotarpiu buitinio gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektos elektros energijos kiekio;
  • IV variantas: Paslaugų kaina, prilyginta pasirinktam elektros energijos persiuntimo paslaugos tarifui. 

VariantaiMato vienetasESO****Pokytis nuo 2023 m.

I variantas.

Paslaugų kaina, mokama už 1 kWh atgauto iš ST elektros energijos kiekio, kurį buitinis gaminantis vartotojas prieš tai buvo pagaminęs ir patiekęs į ST


 

VĮ*, Eur/kWh***

 

0,030+50 %
ŽĮ** Eur/kWh 0,059+20 %

II variantas.

Paslaugų kaina, mokama už 1 kW buitinio gaminančio vartotojo elektrinės leistinos generuoti galios

​​ ​​ ​
VĮ Eur/kW/m.25,50+60 %
VĮ Eur/kW/mėn.2,13
ŽĮ Eur/kW/m.52,02+33 %
ŽĮ Eur/kW/mėn.4,34
III variantas. Paslaugų kaina, išreikšta elektros energijos kiekio procentiniu dydžiu nuo kaupimo laikotarpiu buitinio gaminančio vartotojo į elektros tinklus patiektos elektros energijos kiekio ​​​

 

VĮ proc.

 

22+267 %
ŽĮ proc.33175 %

*VĮ – vidutinės įtampos tinkle
**ŽĮ – žemos įtampos tinkle
***kainos nurodytos be PVM
****AB „Energijos skirstymo operatorius“

Pagrindinė kainų pokyčio priežastis I ir II variante – papildomos dedamosios prie perdavimo paslaugos augimas (2024 m. nustatyta 0,013091 Eur/kWh, o 2023 m. ‒ 0,00239 Eur/kWh). III varianto paslaugų kainos pokyčiui reikšmingos įtakos turėjo minėtos papildomos dedamosios prie perdavimo paslaugos augimas bei nustatyta mažesnė prognozuojama rinkos kaina (2024 m. nustatyta 0,09753 Eur/kWh, o 2023 m. – 0,32676 Eur/kWh) – tokiu atveju ST operatoriams būtina atiduoti didesnį procentą į tinklus patiektos elektros energijos tam, kad būtų padengtos operatorių patiriamos išlaidos teikiant pasinaudojimo tinklais paslaugą.

Papildomos dedamosios prie perdavimo paslaugos dalis didėja dėl UAB „Ignitis“ gamybos kainos augimo, kuris susijęs su dujų atsargų įsigijimu bei laikymu prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje.

Visą 2023 m. lapkričio 30 d. tarybos posėdžio medžiagą rasite čia.​