Įeiti
Publikuota: 2022-09-14. Atnaujinta: 2022-09-14

VERT organizuotame renginyje pristatyta nepriklausomų elektros energijos telkėjų paslauga


​​​​Vakar Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) organizuotame nuotoliniame šviečiamajame renginyje „Siekis taupyti mokėjimus už elektros energiją“, skirtame verslo sektoriui, pristatyta nauja nepriklausomų elektros energijos telkėjų paslauga, kurią Lietuvoje vykdo trys įmonės.

„Šiandien turime nestandartinę situaciją elektros energijos rinkoje ir dideles išlaidas elektros energijai. Šiame kontekste svarbu pasinaudoti visomis priemonėmis, kurios galėtų leisti sutaupyti ir sumažinti elektros sąskaitas. Skaičiuojama, kad vien pasinaudojant telkėjų paslauga ir keičiant vartojimo įpročius per metus Lietuva gali sutaupyti apie 40-50 mln. eurų. Taikant lanksčiųjų paslaugų principą, subalansuojamas elektros energijos tinklas ir vartotojai papildomai uždirba dalyvaudami šiame procese. Tai viena iš priemonių, kuri yra efektyvi ir nereikia didelių investicijų. Elektros energijos paslaugos telkėjai turi VERT išduotus leidimus, šiuo metu jų Lietuvoje yra trys - „Fusebox“, Enefit UAB, Balancy grid/Energy Pool. Kviečiame verslą būti aktyviu, ieškoti galimybių bei pasinaudoti siūloma elektros energijos telkėjų paslauga. Tai yra ilgalaikis sprendimas, ypač, kai Lietuva siekia ambicingų atsinaujinančios energetikos tikslų,“ – sako VERT pirmininkas Renatas Pocius.

„Verslai, pasinaudoję elektros energijos telkimo paslauga, galės uždirbti papildomų pajamų, sutaupyti, sumažinti CO2 išmetimą, prisidėti prie energetikos sistemos stabilumo. Balansavimo rinka Lietuvoje taps viena svarbiausių, ypač po sinchronizacijos su Europos tinklais,“ – priduria R. Pocius.

Renginio metu pristatytos priemonės, įgalinančios vartotojus sutaupyti mokėjimus už elektros energiją. Visi susidomėję renginiu galėjo susipažinti su verslo modeliu, kai vartotojui yra finansiškai atlyginama už tai, kad optimizuoja ar keičia savo vartojimą – gauna atlygį už atsisakymą vartoti elektros energiją tam tikru metu arba už sprendimą pradėti vartoti daugiau, kai rinkoje yra elektros energijos perteklius. 

Telkėjai siūlo verslams keisti įpročius, sumoka už atsisakymą vartoti elektros energiją arba už sprendimą pradėti vartoti daugiau. Nesuvartotos (ar suvartotos) energijos pokytį telkėjas parduoda rinkoje – pvz., biržoje ar balansavimo rinkoje (pvz. telkėjas gali parduoti AB Litgrid, o AB Litgrid perka, nes siekia subalansuoti tinklus, kurie išbalansuojami dėl žaliosios (atsinaujinančios) energetikos, vandenilio ir t.t.).

Siūlomos paslaugos yra automatizuotos: telkėjai įrengia valdiklius, pagal kuriuos surenkama informacija, stebimi įrenginiai. Vartotojas programėle informuojamas, ar sutinka pakeisti vartojimą. Galima vartojimą optimizuoti ir automatiškai, todėl vartotojui nereikia sukti galvos, ar keisti vartojimą, ar ne. Jį už tai padaro telkėjas automatiškai. Viskas priklauso nuo to, kaip vartotojas susitaria su nepriklausomu elektros energijos telkėju.

Karolis Kiguolis, tarptautinės kompanijos „Fusebox“ partneris Lietuvoje, renginyje pristatė pranešimą tema „Kaip energetinės krizės akivaizdoje, tarptautinės kompanijos „Fusebox“ virtualios elektrinės platforma gali padėti jums gauti papildomų ir sutaupyti CO2 emisiją bei prisidėti prie šalies energetinio saugumo užtikrinimo“.

Simonas Jasiulis, Enefit UAB atstovas, pristatė pranešimą tema „E​nefit lankstumo paslauga: galimybė uždirbti iš energiją vartojančių įrenginių“.

Karolis Subačius, Balancy grid/Energy Pool vadovas Baltijos šalyse, pristatė pranešimą Balancy/Energy-Pool – kas yra lankstus elektros energijos vartojimas, naudos pramonei ir verslui?“.

​Renginio vaizdo įrašą galite pamatyti čia: https://bit.ly/3qDtuGz