Įeiti
Publikuota: 2022-06-10. Atnaujinta: 2022-06-10

Ką svarbu žinoti, norint paskirstyti saulės elektrinės generuojamą galią tarp objektų?


​Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išnagrinėjo ginčą tarp vartotojo ir UAB „Ignitis“ bei AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl saulės elektrinėse pagamintos ir į tinklą patiektos bei sukauptos elektros kiekio galios paskirstymo tarp objektų ir mokesčių perskaičiavimo.

Vartotojui priklauso objektas I ir objektas II. Objekte I įrengta saulės elektrinė. Vartotojas planavo, kad saulės elektrinės sugeneruotas ir patiektas į tinklą pasaugoti elektros energijos kiekis patenkins abiejų objektų energijos poreikius.  

Vartotojo teigimu, jam nebuvo žinoma, jog turi išdalinti saulės elektrinės galią tarp objektų, ir tik sužinojęs apie tai, saulės elektrinės generuojamą galią tarp objektų išdalijo. UAB „Ignitis“ ir ESO tokiomis pačiomis proporcijomis išdalinti ankstesniu laikotarpiu pagamintą kiekį tarp objektų atsisakė.

Vartotojas prašė įpareigoti UAB „Ignitis“ ir ESO visą saulės elektrinės pagamintą ir į tinklą patiektą bei sukauptą elektros kiekį padalinti tarp objektų pagal analogišką galios paskirstymą, kuris nustatytas jam sužinojus apie pareigą galią padalinti tarp objektų bei perskaičiuoti mokesčius.

VERT nustatė, kad vartotojas yra gaminantis vartotojas objekte I. Vartotojui taip pat priklauso objektas II. Laikotarpiu, kuriuo prašyta perskaičiuoti mokėjimus, visa gaminančio vartotojo saulės elektrinės, įrengtos objekte I, galia buvo susieta su nutolusia vartojimo vieta, esančia objekte II pagal vartotojo prašymą inicijuoti saulės elektrinės generuojamos galios priskyrimą, pateiktą ESO savitarnos svetainėje.

Kiekvienos, vartojimo vietai priskirtos, saulės elektrinės dalies pagaminto elektros energijos kiekio apskaita pamėnesiui yra tvarkoma pagal teisinio reglamentavimo numatytas taisykles, kurios nenumato galimybės perkelti sukauptą ir nepanaudotą elektros energijos kiekį iš vieno vartojimo objekto į kitą, todėl objekte I suvartotas elektros energijos kiekis yra pagrįstai laikytinas trūkstamu, o ne atgautu elektros energijos kiekiu. 

VERT nutarė, kad vartotojui priskyrus visą saulės elektrinės galią objektui II, o teisiniam reglamentavimui nenumatant galimybių perkelti sukauptą ir nepanaudotą elektros energijos kiekį iš vieno vartojimo objekto į kitą, reikalavimas įpareigoti įmones visą sukauptą elektros kiekį ginčo laikotarpiu padalinti tarp objektų pagal analogišką galios paskirstymą, kuris vėliau, bei perskaičiuoti mokesčius objektui I laikotarpiu yra nepagrįstas.​

Išsamiai susipažinti su VERT ginčų nagrinėjimo praktika galite ČI​A​