Įeiti
Publikuota: 2022-06-01. Atnaujinta: 2022-06-01

VERT: tiek buitiniai, tiek nebuitiniai vartotojai turi vienodas galimybes būti prijungti prie tinklų


​​​​​Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) ginčą, priėmė sprendimą atmesti vartotojo reikalavimą įpareigoti įmonę reikalingus tinklo plėtros darbus atlikti savo lėšomis.  

Vartotojas VERT nurodė, kad kreipėsi į ESO dėl saulės elektrinės prijungimo sąlygų išdavimo. ESO išduotose prijungimo sąlygose nurodoma, kad vartotojas turi sumokėti prijungimo įmoką, kuri apskaičiuota už esamos kabelinės linijos keitimą į didesnio skersmens kabelį. Paprašius detalesnės informacijos, ar įvado galiai įtakos gali turėti komercinė elektrinė, prijungta į tą pačią liniją, kaip ir gyvenamieji namai, buvo nurodyta, jog ne nuo įvado priklauso galia, o nuo tinklo, bei kad kiekviena prijungta elektrinė apkrauna ESO tinklą, todėl norint prijungti kitą elektrinę kartais reikalingi rekonstrukcijos darbai.

Anot vartotojo, toks įmonės atsakymas patvirtina jo prielaidą, kad komercinė elektrinė, kuri yra prijungta prie gyvenamųjų namų aptarnavimui skirtos linijos, apkrauna tinklą, sunaudoja didžiąją įvado galią, taip apribojant galimybes gyventojams papildomai įsirengti saulės elektrines, o už tinklo plėtrą, kuri reikalinga dėl komercinės veiklos gyvenamųjų namų kvartale, turi mokėti fiziniai asmenys. Todėl vartotojas prašo VERT įvertinti ESO apskaičiuotą prijungimo įmoką už saulės elektrinės prijungimą.

Išnagrinėjusi ginčo aplinkybes VERT nustatė, kad vartotojui išduotose prijungimo sąlygose nurodyti sprendiniai yra susiję būtent su šio vartotojo saulės elektrinės prijungimo techniniu įgyvendinimu. Neatlikusi tinklo rekonstrukcijos, įmonė negalėtų prijungti net 1 kW galios saulės elektrinės. Teisės aktuose numatoma pareiga vartotojui, siekiančiam tapti gaminančiu vartotoju, prijungiant prie skirstomųjų tinklų operatoriaus tinklo elektros gamybos įrenginius, apmokėti 50 proc. skirstomųjų tinklų operatoriaus sąnaudų.

VERT taip pat konstatavo, kad teisės aktuose nėra numatyta, jog įmonė, prijungdama vartotojus prie jai priklausančių įrenginių, turi skirstyti buitinius ir nebuitinius vartotojus bei atskirai jiems įrenginėti atskirtus tinklus. Prijungdama naujus vartotojus, įmonė privalo nepabloginti ir užtikrinti kokybišką elektros energijos tiekimą esamiems vartotojams, tačiau tiek buitiniai, tiek nebuitiniai vartotojai turi vienodas galimybes būti prijungti prie įmonei priklausančių tinklų.

 

​Išsamiai susipažinti su VERT ginčų nagrinėjimo praktika galite ČIA