Įeiti
Publikuota: 2021-09-28. Atnaujinta: 2021-09-28

Kas gali lemti, jog skaitiklis apskaito neįprastai didelį suvartotos elektros energijos kiekį?


​​​Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), dėl to, jog vartotojas nesutiko su ESO apskaitytu neįprastai dideliu elektros energijos kiekiu objekte, nutarė, jog vartotojo prašymas nepagrįstas, nes skaitiklių gedimų nenustatyta.  

Vartotojas kreipimesi į VERT nurodė, jog pastebėjo objekte įrengto elektros skaitiklio apskaičiuotą neįprastai didelį elektros energijos suvartojimo padidėjimą. Iki šio momento elektros skaitiklio ​rodmenys buvo tikrinti 2020 metais, tuo metu skaitiklio rodmenys buvo kur kas mažesni. Objekte jau daugiau kaip 15 metų niekas negyvena, jame nėra jokių didelės galios elektros prietaisų, elektros energija objekte jei ir yra vartojama, tai itin retais atvejais ir itin nedideliais kiekiais. Vartotojas, pastebėjęs klaidingus skaitiklio rodmenis, nedelsiant kreipėsi į ESO, įmonė apžiūrėjo skaitiklį, gedimo nerado, pasiūlė atlikti skaitiklio ekspertizę, vartotojas sutiko. Metrologinę patikrą atliko įmonė AB „Vilniaus metrologijos centras“, įmonės skaitiklio gedimų nenustatė, todėl elektros energijos perskaičiavimas vartotojui nebuvo atliekamas. Vartotojas nesutiko su skaitiklio užfiksuotais rodmenimis ir su skaitiklio tyrimų rezultatais.

VERT nenustatė faktų, įrodančių elektros apskaitos prietaiso sutrikimus. Skaitiklio užfiksuotą didelį elektros energijos kiekį galėjo lemti ne skaitiklio gedimas, o kiti veiksniai:

  • neteisingos deklaracijos už buvusius atsiskaitymo laikotarpius deklaruojant ne faktinius skaitiklio rodmenis,
  • netvarkingas objekto vidaus elektros tinklas,
  • ​trečiųjų asmenų neteisėtas prisijungimas prie objekto vidaus tinklo ar laikinas naudojimasis elektros energija iš objekto neteisėtai patekus į objektą pasinaudojant jo apleista būkle ir kt.

Jeigu vartotojas mano, kad elektros apskaitos prietaisas veikia netinkamai ir vartotojo netenkina operatoriaus atliktas elektros apskaitos prietaiso veikimo tinkamumo vertinimas, vartotojas ir ESO turi teisę susitarti, kad būtų atlikta apskaitos prietaiso ekspertizė, neplaninė metrologinė patikra, o ekspertizės, metrologinės patikros atlikimo išlaidas turėtų padengti vartotojas.

VERT atmetė vartotojo prašymą kaip nepagrįstą, nes skaitiklio gedimo fakto nenustatė, todėl skaitiklio rodmuo, užfiksuotas ESO skaitiklio patikrinimo metu, laikytinas atspindinčiu faktinį objekte suvartotos elektros energijos kiekį ir šiuo rodmeniu turi būti vadovaujamasi nustatant vartotojui mokėtiną sumą už elektros energiją, suvartotą objekte.

Išsamiai susipažinti su VERT vartojimo ginčų praktika galite ČIA.