Įeiti
Publikuota: 2021-08-12. Atnaujinta: 2021-08-12

Priimtas sprendimas dėl elektros kainų skirtumų rizikos draudimo galimybių


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), vadovaudamasi Europos Komisijos 2016 m. rugsėjo 26 d. reglamentu (ES) Nr. 2016/1719, kuriuo nustatomos prognozuojamo pralaidumo paskirstymo gairės, konstatavo, kad VERT ir Suomijos, Latvijos bei Estijos reguliuotojų užsakymu konsultantų „Thema Consulting Group" parengtas vertinimas „Ateities elektros rinkos rizikos apsidraudimo galimybių analizė Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos prekybos zonose" atitinka Reglamento reikalavimus nustatant, ar išankstinių sandorių elektros energijos rinka užtikrina pakankamas elektros kainų skirtumo rizikos draudimo galimybes.

Parengta ataskaita apima Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos prekybos kainų zonas, taip pat susijusias kainų zonas Švedijoje ir Norvegijoje. Ataskaitoje išnagrinėti elektros kainos rizikos apsidraudimo produktai, kuriuos siūlo NASDAQ finansinių priemonių birža, ir apskaičiuoti įvairūs šių produktų statistiniai efektyvumo vertinimo rodikliai.

Parengus ataskaitą buvo vykdoma viešoji konsultacija su rinkos dalyviais, bendradarbiaujama su Baltijos jūros regiono reguliuotojais ir Europos Sąjungos Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (ACER).

Bendru Baltijos jūros regiono reguliuotojų sutarimu pripažinta, kad tinkamiausias naujas elektros energijos kainų rizikos draudimo produktas, kurį galės naudoti ir Lietuvos rinkos dalyviai, būtų tarp Suomijos ir Estijos įvedamos ilgalaikės finansinės perdavimo teisės.

Šio produkto įgyvendinimą užtikrins Estijos ir Suomijos perdavimo sistemos operatoriai. Reglamente numatyta, kad Estijos ir Suomijos perdavimo sistemos operatoriai turės iki 2021 m. lapkričio mėn. parengti būtinas priemones ir pateikti jas Estijos ir Suomijos reguliavimo institucijoms tvirtinti.

 

Išsamiai susipažinti su VERT 2021-08-12 posėdžio medžiaga galite ČIA.