Įeiti
Publikuota: 2020-01-03. Atnaujinta:

VERT už manipuliavimą rinka UAB „Geros dujos“ skyrė baudą


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skyrė UAB „Geros dujos" (toliau – Bendrovė) 28 583,7 Eur baudą už manipuliavimą rinka UAB GET Baltic dujų biržoje. Tai – pirmas tokio pobūdžio pažeidimas, nustatytas Lietuvos gamtinių dujų rinkoje.

VERT, atlikusi neplaninį Bendrovės veiklos patikrinimą, nustatė, kad Bendrovė 2017 metų pirmąjį pusmetį sistemiškai ir mažesnėmis nei tuo metu rinkoje esančiomis kainomis teikė pavedimus parduoti minimalų gamtinių dujų kiekį paskutinę mėnesio parą, kuomet nustatomos biržos indeksų / kainų ataskaitos taškų, kainų nustatymo taškų vertės ir skelbiama mažiausia produkto kaina, kurių pagrindu buvo sudaryti sandoriai. Tokiu būdu Bendrovė, sudarydama gamtinių dujų sandorius gamtinių dujų biržoje, užsitikrino dirbtinio dydžio kainą ir siuntė klaidingus signalus dėl gamtinių dujų produkto mažiausios mėnesio kainos, kuri skelbiama biržos operatoriaus internetinėje svetainėje www.getbaltic.lt ir pažeidė REMIT* nuostatas, draudžiančias manipuliuoti rinka. Taip pat nustatyta, jog šie Bendrovės veiksmai padarė 5 152,85 Eur dydžio žalą vartotojams, kurių sutartyse su Bendrove buvo įtvirtinta gamtinių dujų tiekimo kainos formulės kintamoji dedamoji, siejama su biržos operatoriaus skelbiama mažiausia gamtinių dujų produkto paskutinės mėnesio paros kaina.

Už kitus reguliuojamos veiklos sąlygų pažeidimus Bendrovė bausta ir anksčiau, Bendrovei 2019 m. sausio 24 d. panaikintas leidimas vykdyti gamtinių dujų tiekimo veiklą. Taip pat informacija apie Bendrovės nustatytus pažeidimus buvo perduota Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, kuris atlieka ikiteisminį tyrimą dėl kitų Bendrovės pažeidimų.

 

* 2011 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1227/2011 dėl didmeninės energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo.