Įeiti
Publikuota: 2014.02.03. Atnaujinta: 2020.07.14

Elektros energijos rinka


Nuo kada vyksta elektros rinkos liberalizacija?

Elektros rinkos liberalizavimas vyksta įgyvendinant Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus. Nuo 2010 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos elektros rinkos planui, vartotojai elektrą Lietuvoje gali  pirkti iš nepriklausomų elektros tiekėjų.

Komerciniai vartotojai elektros energiją iš nepriklausomų tiekėjų privalomai perka nuo 2013-ųjų. Nuo 2021 m. buitiniai vartotojai palaipsniui privalės atsisakyti monopolinių visuomeninio tiekimo paslaugų.

Ką turėtų žinoti buitiniai elektros vartotojai – svarbiausios datos

Įsigaliojus 2020 m. gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių buitiniai vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą visi buitiniai vartotojai pirko iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Nuo 2021 m. buitiniai vartotojai, suvartojantys daugiau nei 5000 kWh elektros per metus, turės pirkti elektros energiją iš pasirinkto nepriklausomo tiekėjo. Mažiau elektros suvartojantys vartotojai į „laisvą rinką" galės išeiti palaipsniui iki 2023 m.


Vartotojams patiems pasirenkant elektros energijos tiekėją, VERT reguliuos tik apie pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę (infrastruktūros ir sisteminių paslaugų, kurias teikia bendrovės „Litgrid" bei ESO, kainos dedamąsias). Kitą pusę kainos lems  elektros biržos kaina ir tiekėjų konkurencija.  Elektros tiekėjams konkuruojant dėl vartotojų, laimi pastarieji. Tai ne tik sumažėjusi kaina, bet ir visiškai nauji paslaugų paketai, kurių gali tikėtis vartotojai (lankstesni planai, atspindintys vartotojo elektros vartojimo įpročius, reaguojant į elektros kainas biržoje dienos eigoje, kelių paslaugų sinergija (energetikos, ar energetikos ir kitų, tarkim, telekomunikacijų paslaugų, kt.).

Apsauga buitiniams  vartotojams – garantinis elektros energijos tiekimas

Nespėjus per 2020 m. pasirinkti elektros tiekėjo, kiekvienam gyventojui, patekusiam į pirmąjį etapą, elektros tiekimas bus užtikrintas teikiant garantinio tiekimo paslaugą.

Kaip apskaičiuojama elektros energijos garantinio tiekimo kaina? Elektros energijos kaina, susideda iš dviejų dedamųjų. Pirma – elektros energijos, kaip produkto, kainos ir, antra – elektros infrastruktūros išlaikymo ir jos saugumo/patikimumo užtikrinimo kaštų.  Teikiant garantinio tiekimo paslaugą, elektros energijos, kaip produkto, dedamajai būtų taikomas 1,25 koeficientas, t. y. pridedamas 25 proc. priedas, infrastruktūros dalis nebūtų didinama.   

Todėl gyventojai raginami aktyviai domėtis ir pasirinkti geriausiai jų poreikius atitinkantį nepriklausomo elektros energijos tiekėjo pasiūlymą.

Socialiai pažeidžiamiems vartotojams, jei jie nepasirinks nepriklausomo tiekėjo, ir toliau liks galioti šiandien taikomas principas – tai kainų reguliavimas, kai garantinio tiekimo paslaugos kainą nustato VERT. Socialiai pažeidžiamiems vartotojams garantinio tiekimo kainą VERT nustatys 2022 m. pabaigoje ir ji galios nuo 2023 m. sausio 1 d.

Visuomenės informavimui – svetainė pasirinkitetiekeja.lt

VERT suderino ESO parengtą Vartotojų informavimo apie elektros energijos rinkos liberalizavimą ir jo procesą planą – vartotojų informavimo kampanija tęsis visą liberalizavimo laikotarpį, tai yra iki 2023 m.

Vykdant ilgalaikį visuomenės informavimą,  sukurta interneto svetainė www.pasirinkitetiekeja.lt. Čia gyventojai ras svarbiausią informaciją apie galimybę rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją ir numatomus pagrindinius žingsnius, atsisakant visuomeninio elektros energijos tiekimo monopolinių sąlygų Lietuvoje.