Įeiti
Publikuoti: 2020-02-13. Atnaujinta: 2024-04-12

Ar gali pats asmuo įsirengti saulės modulius ant stogo ir kas gali atlikti kabelių montavimą?


​​Situacija: asmuo nusipirko 5 kW saulės elektrinės įrangą, turi suderintą projektą, elektrinę planuojama prijungti prie skirstomojo tinklo. Ar gali pats asmuo susimontuoti saulės modulius ant stogo? Ar kabelių montavimą gali atlikti tik ūkio subjektai, turintys Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos atestatą, ar tą atlikti gali ir fiziniai asmenys, turintys atestatus?

Energetikos įstatymo 2 straipsnio 9 dalyje nurodyta, kad energetikos įrenginių eksploatavimas tai – energetikos įrenginių technologinis valdymas, techninė priežiūra, remontas, matavimai, bandymai, paleidimo ir derinimo darbai. Energetikos įstatymo 2 straipsnio 13 dalyje nustatyta, jog energetikos veikla – ekonominė veikla, apimanti energijos išteklių ar energijos žvalgymą, gavybą, perdirbimą, gamybą, laikymą, transportavimą, perdavimą, skirstymą, tiekimą, prekybą, rinkodarą ir (ar) energetikos įrenginių eksploatavimą. Energetikos veikla be licencijos, leidimo ar atestato, jeigu jie yra nustatyti, yra draudžiama.

Atsižvelgiant į šias įstatymo nuostatas daroma išvada, jog statyti ar montuoti saulės elektrines gali ūkio subjektai – juridiniai asmenys, turintys Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos išduotą atestatą eksploatuoti energetikos įrenginius, kurio privalomojo priedo darbų sąraše nurodyta, jog ūkio subjektas gali atlikti elektros instaliacijos iki 1000 V eksploatavimo ir elektros tinklo ir įrenginių iki 1000 V eksploatavimo darbus.